Napište recenzi svého auta a vyhrajte iPad Air!

Škoda Scala je moderní nástupce Rapidu s luxusní výbavou

Ojetinypodlupou, před 7 měsíci

Automobilce Škoda bylo poměrně často vyčítáno, že zejména v lidových a cenově dostupnějších modelech nenabízí moderní techniku. Zpravidla se čekalo několik let, než se nové vynálezy koncernu VW ozkoušely napříč všemy ostatními značkami, až pak zamířily do škodovek. To se teď ale mění. Škoda Scala je nástupce modelu Rapid a pro značku je tak revoluční, že si zasloužilm i nové jméno. Vyjíždí na modulární platformě MQB-A0, kterou bude mít i třeba nová generace Fabie a chystané kompaktní SUV Kamiq.

Škoda Scala také přináší výbavu, která byla v nižší střední třídě a v modelech určených pro cenově citlivou klinetelu u mladoboleslavské značky nevídaná. Například můžete mít multifunkční digitální přístrojový štít, adaptivní full LED světlomety, adaptivní tempomat s funkcí stop&go, vedení v pruhu a další věci, které pokud už automobilka použije, tak spíše u prestižnějších a dražších modelů.

Pokud jde o srovnání s Rapidem, tak jen po stránce rozměrů má Scala o 5 cm delší rozvor, je také o 5 cm delší, o plných 9 cm širší a 2 cm vyšší. To by mělo být znát především na místě v kabině a vzadu, za což byl Rapid, možná trochu neprávem, kritizován. Velikostí se tak Scala přibližuje Octavii, ale ta se také brzy dočká nové generace a rovněž bude zase o něco větší.

Pod kapotou se zatím revoluce nekoná a Škoda nasadila dvě verze motoru 1.0 TSI (70 a 85 kW) a nový motor 1.5 TSI (110 kW). Nechybí ani diesel 1.6 TDI (85 kW) a dokonce i plynové verze na CNG 1.0 G-TEC o výkonu 66 kW. Vybrané motorizace půjdou kombinovat rovněž s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG.

Ještě doplňme známé ceny Škody Scala:

Ambition Style
1,0 TSI | 6° M | 85 kW 394 900 Kč 449 900 Kč
1,5 TSI | 7° A | 110 kW 524 900 Kč
1,6 TDI | 6° M | 85 kW 434 900 Kč 489 900 Kč
1,6 TDI | 7° A | 85 kW 529 900 Kč

Později přijde ještě slabší motorizace 1.0 TSI s pětistupňovým manuálem, u které byla oznámena základní cena 369 900 Kč. Základní výbava Ambition obsahuje již manuální klimatizaci, tempomat, mlhová světla vpředu, systém hlídání opuštění jízdního pruhu, systém Front Assist, diodové světlomety, elektricky ovládaná přední okna i zrcátka a šestnáctipalcová litá kola.

Související

Jak správně vybírat ojetinu a na co si dát pozor?