Subaru eBoxer

Mercedes-Benz třída C III. generace (W204) (2007 – 2015): Profil ojetiny

OVERALL RATING 3.75 of 5.0
 • Performance
  4 of 5.0
 • Comfort
  4 of 5.0
 • Interior
  4 of 5.0
 • Exterior
  3 of 5.0
Redakce
0

e zajímavé, že ačkoliv jízdní vlastnosti „céčka“ generace W204 dosahují prakticky úrovně ekvivalentního BMW řady 3 při mnohem větším komfortu odpružení, nebývá tento vůz často označován za etalon jízdních kvalit. Klasická koncepce pohonu s podélně uloženým motorem a pohonem zadních (u verzí 4Matic všech) kol zajišťuje spolu s excelentně naladěným odpružením (neplatí pro vozy s tvrdým sportovním podvozkem paketu AMG) perfektní kombinaci komfortu a jízdní agility, navíc při velmi slušné odolnosti komponentů zavěšení kol.

Proti předchozí, uvnitř velmi stísněné a hojně rezavějící generaci W203 je novější W204 mnohem kvalitnějším a prostornějším autem, byť klasickým zástupcům střední třídy typu Passat či Mondeo stále nemůže místem na zadních sedadlech konkurovat.

Mezi ojetinami drtivě dominují čtyřválcové diesely o objemu 2,2 litru. Jejich jednotlivé výkonové verze nesou označení C180 CDI, 200 CDI, 220 CDI a 250 CDI. Poslední dvě nabízí díky dvoustupňovému přeplňování impozantní zátah, ale také velké riziko problémů: právě u verzí 220 CDI a 250 CDI byly nasazeny svého času revoluční „bezpřepadové“ vstřikovače Delphi Piezotec. Rekordní počet jejich výpadků doslova zahltil servisy a donutil výrobce k nákladným „neveřejným“ svolávacím akcím, při nichž jsou motory osazovány starší, ale spolehlivější verzí vstřikování s elektromagnetickými vstřikovači standardní konstrukce.

Doporučujeme preferovat vozy prodané jako nové u nás, neboť byly spojeny s šestiletým servisem „zdarma“ a navzdory horší kvalitě tuzemských silnic bývají paradoxně v lepším technickém stavu než kusy přivezené ze zahraničí.

S přeplňovanými benzínovými čtyřválci je problémů minimum, zato u větších atmosférických šestiválců se po letech může objevit natažený rozvodový řetěz (symptomem ke kovový škrábavý zvuk zejména při volnoběhu), který po čase dokáže i přeskočit a zničit motor.

Manuální převodovky nejsou v případě mercedesů až tak oblíbené, ale spojka i dvouhmotový setrvačník jsou u nich dimenzovány i pro náročný život služebních vozů. Spíše pozor na verze s automatem 7G-Tronic (u šestiválců k mání od počátku výroby, po modernizaci i u některých čtyřválců), které není tak spolehlivý jako starší automatická pětistupňová skříň, dodávaná dříve alternativně ke čtyřválcům s pohonem zadních nebo všech kol.

Naftové šestiválce (300 CDI až 350 CDI) jsou vcelku bezproblémové, ale nepříliš úsporné, drahé a pro třídu C zbytečně těžké.

Motory, které doporučujeme
C250/150 kW

Nejvýkonnější benzínový čtyřválec nabízený od roku 2009 klame názvem. Místo očekávaného atmosférického „dvaapůllitru“ jde o nejvýkonnější verzi přeplňované osmnáctistovky. Ta od zmíněného data nahradila dřívější mechanické kompresory jednodušším turbodmychadlem a přibylo přímé vstřikování benzínu. Motor je lehký, zatím velmi spolehlivý, úžasně pružný a spotřebu dokáže udržet i kolem osmilitrové hranice.

Typické závady

 • Závady piezovstřikovačů u C220 CDI a C250 CDI
 • Závady automatických převodovek (více jeté kusy se skříní 7G-Tronic)
 • Natažené, velmi vzácně až přeskočené rozvodové řetězy (benzínové šestiválce C230, 280, 300 a 350)
 • Opotřebené silentbloky předních ramen
 • Průnik vlhkosti do světlometů
 • Závady palubního systému Comand

Máte s tímto vozem zkušenost? Přidejte vlastní recenzi!

blank
Author
Redakce