Subaru eBoxer

Seat Leon III. generace (2012 – 2020): Profil ojetiny

OVERALL RATING 3.5 of 5.0
  • Performance
    3,5 of 5.0
  • Comfort
    4 of 5.0
  • Interior
    3,5 of 5.0
  • Exterior
    4,5 of 5.0
Redakce
0

Modulární platforma MQB koncernu Volkswagen posloužila jako technický základ nejprodávanějších aut na našem trhu. Najdeme na ní především třetí generaci Škody Octavia, ale také samozřejmě Volkswagen Golf, Audi A3 a Seat Leon, kterému se budeme věnovat nyní.

Tohle sdílení konstrukčních celků má jednu obrovskou výhodu. Na zmíněná auta všechno seženete a pokud si koupíte nějakou obyčejnou verzi, plno dílů bude mezi vozy zaměnitelných. Nemusíte tak na Audi A3 kupovat drahé díly přímo s krabičkou Audi, často pasují stejné věci na škodovku nebo seata z druhovýroby.

Ve srovnání s Octavií má Seat Leon o 30 mm kratší rozvor, stejně jako dárcovský Golf. Je to trochu znát na místě vzadu, ale nebojte, i tak si do Leonu pohodlně sednete. Pokud nutně nemusíte převážet každý týden ledničku a v autě nejezdí čtyři dvoumetroví dlouháni, bude vám Seat Leon III. generace naprosto stačit. Prostorný je dostatečně a komfortní také. Samozřejmě, že v Lexusu LS 600h se vám pojede lépe, ale to nemůžeme srovnávat.

Jistě, zjednodušená zadní vlečená náprava běžných motorizací (předokolky do 110 kW výkonu včetně) na horší silnici trochu drncá, nejvíce to pak vynikne na nízkoprofilových pneumatikách. Ovšem oproti nezávislému zavěšení multi-link čtyřkolek a výkonnějších motorizací na ni prakticky nemusíte sáhnout a odpadnou otravné a nákladnější úkony spojené s pravidelním seřizováním geometrie podvozku.

Škoda Rapid (2012 – 2019): Profil ojetiny

Pokud si vyberete nějaký ze základních motorů, bude Seat Leon velmi nenáročné a spolehlivé auto. A také docela levné. Jednotky 1.2 TSI a 1.4 TSI z řady EA211 jsou naprosto dostatečné a třeba motor 1.4 TSI o výkonu 103 kW poskytuje Leonu velice pěknou dynamiku. V reálném provozu tyhle benzinové motory berou kolem šesti litrů na 100 km a pak ani člověku nevadí, že je lepší do nich tankovat benzin s vyšším oktanovým číslem. Není nutností, ale prospívá jim (pomáhá chránit vstřikovače a motory pak tolik nekarbonují). Jednotka 1.4 TGI schopná spalovat CNG je na zvážení, vyplatí se jen s opravdu velkými nájezdy a maximalizací provozu na plyn.

Ještě lze s výhradami doporučit motor 1.6 TDI, který nemá dvouhmotností setrvačník a jehož okruh EGR a DPF už je spolehlivější, stejně tak systém vstřikování paliva. Ovšem musíte tohoto najezdit hodně, aby diesel dával smysl. Navíc plno dovezených ojetin s tímto motorem už má najeto opravdu hodně, takže vás bude čekat více těch běžných dieselových věcí. Pokud vše funguje, jak má, DPF u tohoto motoru vydrží zhruba 300 000 km. Nový částicový filtr pak stojí zhruba 12 000 korun. Pozor na pětistupňový manuál, po 200 000 km už často skučí.

Motor 2.0 TDI je mechanicky také spolehlivý, ale často dojede na zanedbaný servis. Oddalované výměny oleje jsou největší problém, ale také ho může zastavit nefunkční chlazení. Stejně jako u motoru 1.6 TDI je tu elektrická vodní pumpa, která se při použití nekvalitní kapaliny zalepí a motor se uvaří, pokud řidič nesleduje rostoucí teplotu na „budíkách“. Dvoulitr TDI také umí po větším nájezdu „vyndat“ ventil do válce.

Nový tříválec 1.0 TSI je sice zatím spolehlivý, ale prodloužené servisní intervaly na 30 000 km a nekvalitní palivo z něj za pár let udělají neprodejnou mlátičku slámy. Jeho projev je navíc proti uhlazenému motoru 1.2 TSI žalostný. Nový motor 1.5 TSI zas trápí problémy s řídící jednotkou a kvůli emisním normám byl uškrcen a pocitově nejede tak pěkně jako docela ostrá a dobře reagující 1.4 TSI.

Toyota Auris II. generace (2012 – 2019)

Jednotka 1.8 TSI je zbytečná. Jedná se o servisně velmi náročný motor, navíc s velmi choulostivými rozvody. To už je lepší jednotka 2.0 TSI v provedení Cupra, která má sice stejnou servisní náročnost, ale aspoň může mít samosvor, dostala pořádnou převodovku a s Leonem letí jako blázen. Dobře řízená Cupra na slušných pneumatikách umí ztrapnit kdejaké premiové sportovní auto. Verze kombi neměla problém zajíždět mostecký autodrom s časy 1:58 na kolo na sjetých gumách a opotřebovaných brzdách. Octavia RS byla o čtyři sekundy na kolo pomalejší.

Ale zpátky k těm důležitým věcem. Dejte si pozor na automatické převodovky DSG. Sedmistupňová DQ200 (montovaná k motorům s točivým momentem do 250 Nm včetně) má suché spojky a nemá moc ráda pocukávání v kolonách. Obvykle potřebuje každých 100 000 km výměnu spojek, oleje v ozubeném soukolí a proplach.

Šestistupňové DSG montované k silnějším motorům má spojky v oleji, ale ten se musí pravidelně měnit. Nejpozději po třech letech nebo 60 000 km. Stejný interval platí i pro mezinápravovou spojku u vozů s pohonem všech kol. Pokud nutně nemusíte mít automat, tak berte raději vůz s manuální převodovkou, u kterého jsou rizika mimořádně drahých oprav menší.

Seat Leon III. generace je ale v zásadě slušné auto, které je ve srování s golfy, octaviemi a hlavně „á-trojkami“ dostupné za lepší peníze. Dejte si ale pozor, kde a jaké auto kupujete. Nechte vůz pořádně prověřit, ideální jsou auta s českým původem a transparentní minulostí. Dovozy z jihu Evropy mívají zanedbaný servis a mnohdy i falšovanou historii.

Ojetý Seat Leon III. generace jsme také podrobně „rozebrali“ v našem videotestu:

Motory, které doporučujeme:

1.2 TSI a 1.4 TSI

Řada motorů EA211 již má tiché řemenové rozvody (interval výměny s opatrností 160 000 km nebo 8 let, pak 120 000 km nebo 6 let). Většina ojetin už má za sebou také případné servisní a svolávací akce. Dnes jsou to spolehlivé, silné a úsporné motory. Tankujte kvalitní benzín s aditivy (ideální je Verva 100 a podobné špičkové benzíny), olej měňte po roce nebo maximálně 15 000 km a pak máte na dlouhé roky pokoj. Naším tipem je motor 1.4 TSI 103 kW s šestistupňovým manuálem. Jede moc pěkně a bere v průměru 6,5 litru na 100 km. Klidným řidičům naprosto postačí 1.2 TSI.

1.6 TDI

Pokud jezdíte opravdu hodně, nezklame vás tento v zásadě spolehlivý a nenáročný diesel schopný jezdit dlouhodobě za 4,5 litru na 100 km. Tankujte ale kvalitní naftu s aditivy a olej měňte každý rok nebo po 15 000 km. Pozor na chlazení! Filtr pevných částic vydrží obvykle 300 000 km a nový stojí 12 000 korun. Vstřikovače obvykle do 200 000 km nezlobí.

Nejčastější závady a problémy:

  • Páchnoucí klimatizace (možná jsme jen ale měli smůlu na vybrané ojetiny)
  • Klepající tyčky stabilizátoru
  • Povrzávání a drnčení v interiéru (hlavně vozy s vyššími nájezdy)
  • Selhání automatu 7DSG (DQ200)
  • Závady automatu 6DSG a nefunkční mezinápravová spojka (důsledek neměněného oleje po 60 000 km)
  • Uvaření motoru TDI (přilepená vodní pumpa)
  • Skučení pětistupňového manuálu (obvykle 1.6 TDI po 200 000 km)
  • Rozhozená geometrie podvozku (vozy s nezávislým zavěšením vzadu)

Máte s tímto vozem zkušenost? Přidejte vlastní recenzi!

blank
Author
Redakce