Život Čechů se postupně vrací do zajetých kolejí, přesto letošní prázdniny nebudou takové, na jaké jsme byli zvyklí. Cestování do zahraničí je omezeno a stále spojeno s rizikem nákazy COVID-19. Nejrozumnější volbou je tak cestování po souši, ať už po České republice nebo do nejbližších zahraničních destinací. Cestování letadlem, autobusem či vlakem tak letos nahradí vlastní automobily, které jsou i díky dostupnosti financování dostupné širší obci motoristů. Ze statistických údajů o prodejích, rezervacích a webovém hledání v síti AAA AUTO je největší zájem o velké rodinné vozy.

„Letošní sezóna dovolených bude pro nás všechny velkou výzvou. Musíme změnit své návyky a rozumně zvážit rizika spojená s cestováním. Již nyní evidujeme v našich autocentrech zvýšený zájem o větší rodinné vozy. Zákazníci přiznávají, že z obav o své zdraví raději zainvestují do většího automobilu než do letenek. Protože letní dovolené se blíží a nové automobily jsou díky výpadkům ve výrobě nedostupné kvůli enormním čekacím lhůtám, zájem roste každým dnem,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

Ojeté automobily jsou v současnosti prakticky nejdostupnějšími vozy, které jsou ihned k odběru. Roste zájem i o financování nákupu vozů na splátky. „Úrokové sazby se drží na stále velmi nízké úrovni. Naše společnost spolupracuje se sedmi největšími finančními společnostmi na trhu, proto zákazníkům dokážeme nabídnout výhodné financování na jakýkoliv automobil bez ohledu na rok výroby a i s nulovou akontací,“ doplnila Topolová.

Dalším pozitivem je i přetrvávající nízká cena ropy a z toho vyplývající levný benzín a nafta. „Dovolená autem po Česku tak bude z hlediska nákladů na ujetou vzdálenost levnější, než v jiných letech,“ dodala Topolová.

Nejoblíbenější rodinné vozy na dovolenou za dostupné ceny podle AAA AUTO

1) Škoda Octavia Combi s průměrnou cenou 217 000 Kč – nejoblíbenější model u českých rodin díky skvělé kombinaci pořizovacích a provozních nákladů, malé ztráty hodnoty, velmi dobré spolehlivosti i bezpečnosti a velkému vnitřnímu i zavazadlovému prostoru.

2) Škoda Fabia Combi s průměrnou cenou 164 000 Kč – vůz je o něco menší, ale má ještě nižší provozní náklady než první Škoda Octavia a za stejné peníze si můžete pořídit mladší a méně ojetý automobil.

3) Volkswagen Passat Variant s průměrnou cenou 266 000 Kč – velký kombík pro náročné, který zastane i roli manažerského vozu. Často bývá s koženými sedačkami a další luxusní výbavou.

4) Škoda Superb Combi s průměrnou cenou 318 000 Kč – další velký kombík pro náročné. Kromě obrovského zavazadlového prostoru je nedostižný také prostorem na zadních sedadlech.

5) Škoda Yeti s průměrnou cenou 249 000 Kč – ideální rodinné SUV, které není příliš velké zvenčí, ale je prostorné a praktické uvnitř. Zadní sedačky lze každou zvlášť posouvat nebo měnit sklon jejího opěradla. Navíc má vyšší pozici sedaček pro snadné nastupování a vystupování a proti běžným osobním vozům o něco vyšší světlou výšku, což je pro SUV typické.

6) Kia Sportage s průměrnou cenou 351 000 Kč – vůz je robustní a prostorný a má skvělý systém sklápění zadních sedaček přímo ze zavazadlového prostoru. I zde může být výhodou světlá výška automobilu, stejně jako u dalších SUV.

7) Hyundai i30 SW s průměrnou cenou 239 000 Kč – levnější rodinný kombík, který potěší svou prostorností. Díky četnému zastoupení na trhu je z čeho vybírat.

8) Volkswagen Touran s průměrnou cenou 245 000 Kč – vůz určený pro náročnější rodiny. Má obrovský zavazadelůník, může mít až sedm sedaček, sedačky ve druhé řadě jsou každá samostatně posuvná i sklopná. Novější provedení Touranu mají ve druhé řadě sedadel tři kotevní body Isofix. Touran je oblíbenou stálicí mezi MPV.

9) Volkswagen Tiguan s průměrnou cenou 329 000 Kč – rodinné SUV pro náročné, které má dobré jízdní vlastnosti, prostorný a variabilní interiér a vyšší polohu sedaček. Samozřejmě i zde se může spolehnout na vyšší světlou výšku.

10) Ford Mondeo s průměrnou cenou 181 000 Kč – další velký kombík, ideální pro rodinné cestování. Jde o levnější alternativu k Volkswagenu Passat a Škodě Superb. Má obrovský zavazadlový prostor a vydařené jízdní vlastnosti.