Mobilní výkup ojetých automobilů letos v tuzemsku slaví 23 let. Výkup auta kdekoliv mimo síť svých poboček u nás v roce 1999 jako první zavedla společnost AAA AUTO, která do obchodu s ojetými vozy přinesla celou řadu inovací a záruk, a právě díky tomuto přístupu se stala jedničkou na trhu.

Samotný mobilní výkup ojetin začínal se čtyřmi 4 výkupčími, kteří byli schopni obsloužit přibližně 15 zákazníků týdně. Češi si tento jednoduchý způsob jak prodat svoje auto oblíbili natolik, že v současnosti v terénu působí již 28 specialistů, kteří vykoupí až 250 vozů týdně. Pro řadu motoristů, kteří jsou časově velmi vytíženi, je tento způsob prodeje automobilu ideální volbou. Nejen ti ale oceňují komfort, jaký mobilní výkup vozidla přináší.

Přitom inovace, kterou v podobě mobilního výkupu v roce 1999 společnost AAA AUTO zavedla, se zdála pro mnohé velmi riskantní, či přinejmenším značně nestandardní a využívali jí především firemní zákazníci. Neuplynulo mnoho času a i běžní zákazníci pochopili, že je pro ně tento způsob prodeje jednodušší, než návštěva autobazaru. I přes opatrné začátky se důvěra zákazníků postupně zvyšovala.

„Je to pochopitelné, nikdo z majitelů vozů u nás do té doby nic obdobného od autobazarů dosud nezažil,“ říká Zdeněk Batěk, který má tým mobilních výkupčích v AAA AUTO nyní na starosti. „Začalo to firemními klienty, kteří se zbavovali většího množství aut, ale během relativně krátké doby se přidali i soukromí majitelé a touto formou se začaly vykupovat desítky aut měsíčně,“ dodává. Jeho slova potvrzují i statistiky.

Mezi lety 2010 a 2021 se prostřednictvím mobilního výkupu celkově zobchodovalo téměř 100 000 vozů. Prozatím rekordním byl rok 2018, kdy bylo vykoupeno skoro 11 000 vozů. Zájem o mobilní výkup v uvedeném období rapidně vzrostl. Zatímco v roce 2010 se jednalo „pouze“ o 6559 obchodů, v roce 2014 to bylo už 9808. Od této doby se až na covidový rok 2020 počet mobilních výkupů každoročně zvyšoval nebo se držel na obdobných hodnotách.

Během roku 2021 AAA AUTO díky mobilním výkupčím vykoupila 10 306 aut. Průměrná cena vykoupeného vozu činila 274 000 korun, průměrný nájezd 86 698 km a průměrné stáří automobilů pak nejčastěji bylo 7 let, tedy rok výroby 2015. V 64% případů se jednalo o vozy poháněné benzínovými agregáty, 35% vykoupených automobilů využívalo dieselový pohon. Zbývající 1% představovaly vozy jezdící na alternativní palivo. Nejdráže vykoupeným automobilem se prozatím stal vůz Mercedes-Benz G za 4 989 999 korun.