Za poslední rok vzrostl počet starších řidičů se zájmem o koupi ojetého vozu. Hlavní příčinou trendu je fakt, že se mnoho starších lidí bojí vzhledem k pandemii cestovat hromadnou dopravou. Často se tak i přes chybějící řidičské zkušenosti rozhodují nově usednout za volant.

Poptávka po autech vzrostla ve věkové kategorii nad 55 let především u žen. Za novější vůz jsou navíc senioři letos ochotni utratit o 13% více než v loňském roce. Vyplynulo to z prodejní analýzy sítě autocenter AAA AUTO.

Dopady pandemie Covid-19 na chování lidí jsou patrné i na trhu ojetých vozů, kde se po loňském propadu v prodejích ojetin naopak rapidně zvýšila poptávka. „Zájem o ojeté vozy roste i u starších řidičů, kdy velká část z nich před pandemií ani o pořízení vozu neuvažovala. Často jde o řidiče, kteří nákup vozu původně ani nezvažovali, ale obava z onemocnění a naopak vyšší bezpečnost individuální dopravy je k nákupu vozu přesvědčila. Většinu starších zákazníků tvoří ženy,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Na silnicích tak přibývá nových řidičů, kteří co do silničního provozu čelí minimálním zkušenostem, a poradit si navíc musí i s novými technologiemi, které pro ně představují jistou komplikaci. Přesto mnoho seniorů vnímá cestu vlastním autem jako bezpečnější variantu než pobyt v hromadných dopravních prostředcích, které v době pandemie vnímají jako hrozbu pro své zdraví.

„Méně zkušeným starším řidičům bych doporučila vybírat modely s vyšším posezením, které umožňuje jednodušší nastupování i vystupování. Ještě před pořízením auta by si měli ověřit, zda jsou v okolí jejich bydliště servisy i pro vozy zvoleného výrobce. Pro zánovní auta je lepší mít po ruce autorizovaný servis, pro ta starší postačí menší s univerzálními dílnami,“ doporučuje Topolová a dodává: „Není překvapením, že seniorům jsou bližší auta na benzin, s jednoduchým ovládáním a jen základní technologickou výbavou.“

To ostatně potvrzují i analýzy sítě AAA AUTO. Auto jako „mobilní roušku“ si senioři pořizují nejčastěji na tradiční benzinový pohon (64%), zatímco alternativní pohony nevyhledávají. Co do karoserie je u této skupiny zákazníků nejpopulárnější hatchback (31%), kterému ale šlape na paty SUV (28%), a to v souladu s obecně vyšší poptávkou po těchto robustnějších vozech. Třetím nejoblíbenějším typem je kombi (18%). Překvapivě však vzrostla poptávka i po pro seniory nepříliš typických vozech, což dokládá i 67% nárůst zájmu o kabriolety, 33% o offroady a 10% o sportovní vozy.

Oproti roku 2020 zaznamenal letos trh s ojetými vozy také vzestup zájmu seniorů o auta s automatickou převodovkou (17%), na 14% poskočil také podíl prodaných aut s pohonem všech kol. Překvapením není skutečnost, že starší motoristé-senioři si nejčastěji z druhé ruky pořizují modely značky Škoda, které tvoří více než čtvrtinu prodaných vozů, 9% pak tvoří značka Hyundai a 8% Volkswagen.