Blíží se letní sezóna a s ní hromadné přezouvání na letní pneumatiky. Německý autoklub ADAC se již tradičně na začátku sezóny věnoval právě testu nových letních pneumatik a tentokrát se podíval na rozměr 185/65 R15, který najdeme na většině kompaktních vozů segmentů B a C.

Hned na úvod máme dobrou zprávu. V přísném testu ADACu žádná z testovaných pneumatik vyloženě nepropadla a nejhorší známku, jakou ADAC udělil, byla 3,5, tedy trochu horší průměr. ADAC hodnotí vedle vlastností na suchu především vlastnosti na mokru (sleduje ovladatelnost, brzdnou dráhu a odolnost proti akvaplaningu). Hodnotí ale také hluk, vliv na spotřebu paliva a nově přísněji rovněž opotřebení.

Právě nadměrné opotřebení zkazilo hodnocení jinak vždy velmi úspěšné značce Continental. Na prvních místech se tak umístily pneumatiky Bridgestone Turanza T005, Vredestein Sportrac 5 a překvapivě celoroční pneumatika Michelin Crossclimate+, kterou ADAC do testu přibral. Hodnocení jednotlivých letních pneumatik 185/65 R15 přikládáme v tabulce:

Nejlepších známek na suchu dosáhly pneumatiky Bridgestone, Firestone a Falken, na mokru pak byly nejlepší pneu Bridgestone, Vredestein a Continental. Nejnižší hlučnosti dosahují pneumatiky Giti, Toyo a Maxxis a nejnižší valivý odpor (tedy spotřebu) v testu ukázaly pneumatiky Maxxis, Giti a Goodyear. Nejnižší opotřebení vykázaly během testu pneumatiky Michelin, Falken a Vredestein.

Podrobnosti o metodice a detailní hodnocení testovaných letních pneumatik si můžete prostudovat na stránkách ADACu.