Přesto, že se trh s ojetými vozy v březnu letošního roku začal stabilizovat a dokonce překonal loňské počty nabízených ojetin, v segmentu zánovních vozů je stále patrný nedostatek.

V České republice chybí téměř osm tisíc, na Slovensku a v Polsku přes deset tisíc a nejmenší pokles nabídky je v Maďarsku, kde oproti loňskému prvnímu čtvrtletí chybí jen málo přes 2000 zánovních aut. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní analýzy trhu zánovních ojetin společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

„Pandemie a s ní spojené restrikce a omezení výroby značným způsobem ovlivnily chuť firemních zákazníků investovat do obměny svých vozových parků. Stejně tak privátní zákazníci s výměnou vozu za novější v nejisté době vyčkávali. Omezení výroby většiny světových automobilek zase prodloužilo dodací lhůty nových vozů, které se pochopitelně s odstupem času začalo projevovat i na sekundárním automobilovém trhu, který trpí stále větším nedostatkem mladších ojetin,“ říká provozní ředitel autocenter AAA AUTO Petr Vaněček.

„S ustupující pandemií a postupným koncem restrikcí předpokládáme, že by se trh měl v druhé polovině letošního roku stabilizovat i co se týče segmentu zánovních vozů,“ doplňuje.

Situace na trhu zánovních ojetin v prvním čtvrtletí 2021
V prvním čtvrtletí 2021 bylo na českém trhu inzerováno 31 691 zánovních ojetin, což je o 7640 méně, než v prvním kvartálu 2020. Střední hodnota ceny meziročně stoupla o 48 150 korun na 508 150 Kč. Střední hodnota stáří byla 1,4 roku a tachometr nejčastěji ukazoval 16 202 km. Nejčastěji byla v nabídce Škoda Fabia (3166 ks), Škoda Octavia (2217 ks) a Škoda Karoq (1135 ks).