Stěrače trpní asi nejvíce v zimě, když jsou teploty pod nulou a stěrače, mokré během jízdy, po zaparkování auta mimo vyhřívanou garáž přimrznou ke sklu. Pokud pak nastartujete, a začnete stírat, můžete je snadno poškodit. Anebo když je sklo zamrzlé a vy se snažíte rozmrazit jej kapalinou z ostřikovačů a do toho přes zmrazky stíráte. Krystaly ledu pak fungují vůči stěračům jako rašple. Nicméně teď se ale blíží podzim, ideální čas na kontrolu auta, včetně stěračů, tak na co si dát pozor?

Jedno je jisté, perfektní výhled z vozu je důležitý za všech okolností, musí být na stěrače stoprocentní spolehnutí. Při prudkém dešti nebo nečistotách na čelním skle je důležité, aby byly stěrače v dobré kondici, a vy tak měli bezchybný výhled. Možná si teď ani neuvědomujete, jaký by to byl za deště rozdíl, kdybyste své stěrače vyměnili. Nezapomeňte, že v rámci bezpečné jízdy rozhoduje každá sekunda, kdy třeba nemáte tak dobrý výhled, jaký by byl potřeba.

Léto i zima mají na stěrače neblahý dopad. Při vysokých teplotách, které jsme zažili letos v létě, se tedy může snadno stát, že se stěrače kvůli nekvalitním materiálům zkroutí, a naopak v zimních mrazech mají tendenci popraskat. Proto se doporučuje je měnit dvakrát do roka. Nejlépe na jaře a na podzim. Na kvalitě stěračů nešetřete a pořiďte si kvalitní, které jsou odolné vůči teplotním výkyvům, kamínkům, blátu nebo třeba námraze.

Nejdůležitější roli hraje stírací guma, i když se vám nyní zdá, že je jsou stěrače plně funkční, je nutné sledovat, v jakém stavu je na nich stírací guma, která je nejdůležitějším komponentem. Pokud nefunguje tak, jak má, je na čase ji vyměnit, aby bylo stírání stoprocentní.

Rozměr vybírejte podle typu svého vozu, nejdůležitějším krokem pro výměnu stěračů je zjistit příslušný typ a rozměr stěračů pro vaše auto. „Rozhodně nedoporučujeme univerzální stěrače ze supermarketu. Na trhu je totiž několik variant a velikostí, které by na váš vůz nemusely pasovat a vy zbytečně utratíte peníze, bez potřebného účinku,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Ideálně stěrače pořiďte ve specializované prodejně nebo na e-shopu, kde si přímo zadáte konkrétní typ vozu a máte jistotu, že zvolíte správné stěrače vyrobené přímo podle zakřivení skla vašeho vozu. Stěrače pak můžete kupovat buď samostatně, nebo rovnou v kompletním setu.

Výměny se nebojte, ale buďte důslední, u výměny stěračů se nemusíte ničeho bát, zvládne to doopravdy každý. Nejsou k tomu zapotřebí žádné speciální nástroje. Stačí, když se budete držet montážních instrukcí, které naleznete na zadní straně balení.

Nezapomínejte na dolévání směsi do ostřikovačů, která je zvláště na podzim a v zimě velmi důležitá. Na podzim se doporučuje směs s rain-off efektem, která obsahuje nanočástice zvyšující viditelnost z vozu za deště. Už na začátku podzimu, kdy v noci bývají první mrazíky, volte nemrznoucí směsi, vyhnete se tak situaci, že zbytky vaší letní směsi zamrzly. Ideální je tedy použít takové, které kombinují přidané hodnoty letních a zimních směsí.

zdroj a foto: Auto Kelly