Nutně nemusíte dát dvakrát za prázdniny trasu ČR – Chorvatsko tam a zpět, abyste měli potřebu mít auto v pořádku, nicméně je fakt, že právě v letních měsících řada lidí jezdí více než během zbytku roku. Řidičů, kteří reálně zvládnou servisní prohlídku auta, je dnes minimum, auta a jejich řídicí systémy jsou dnes velmi složité a pro podrobnou kontrolu je potřeba speciální technické vybavení a v zásadě jiná alternativa než cesta do servisu neexistuje. My jsme narazili na akční nabídku sítě BestDrive, kde v letním období pro zákazníky připravili akční nabídku Servisní prohlídky za 1 Kč. Při prověrce stavu vozidla se mechanici zaměří na kontrolu všech důležitých součástí vozidla a stavu provozních kapalin vozidla s cílem zjistit a následně i odstranit případné závady.

Pokud má řidič v zásadě bezporuchové auto a chce se na cestu připravit sám, měl by se zaměřit na tři oblasti přípravy auta a to provozní kapaliny, pneumatiky a povinnou výbavu.

Kontrola provozních kapalin je hlavně o kontrole správného množství. Začít můžete třeba brzdovou kapalinou – zkontrolujte, zda je jí v nádržce dostatek. Tutéž kontrolu udělejte i s chladicí kapalinou a kapalinou do ostřikovačů. U oleje se podívejte nejen na množství, ale i na to, kdy byl naposledy měněný. Abyste cestou na dovolenou nepřetáhli určený limit kilometrů. Chybějící množství samozřejmě doplňte.

Pneumatiky nejprve zkontrolujte vizuálně – jestli nejsou viditelně poškozené. Např. boule nebo hlubší vrypy na bocích. Pokud je pneumatika viditelně poškozená, cestě do servisu se nevyhnete. Na druhou stranu – dobré servisy nabízí i pojištění pneumatik, díky kterému pak za novou pneumatiku zaplatíte jen symbolickou částku. Zkontrolujte i hloubku dezénu pneumatik. Zatímco u nás i ve většině evropských zemí je minimální povolená hloubka pneumatik 1,6 mm, tak např. ve Slovinsku je minimální hloubka dezénu 3,0 mm! Zkontrolujte si také, zda nemáte v dezénu pneumatiky zapíchnutý nějaký ostrý předmět, který by mohl způsobit defekt.

Povinná výbava? Ta se mění podle toho, jakými státy budete na své cestě projíždět a základem je autolékárnička, trojúhelník (v některých zemích jsou zapotřebí 2 ks), reflexní vesty, které jsou v mnoha evropských zemích povinné pro všechny členy posádky vozidla a musejí být umístěny v kabině, v dosahu. A náhradní žárovky a pojistky.

zdroj: BestDrive