Tak či tak, s koncem října a začátkem listopadu přichází povinnost mít za daných podmínek na autě zimní pneumatiky, to už jsme řešili. Nicméně jde o široké téma a my se na ně teď podíváme z trochu jiného úhlu. Otázkou je, zda je lepší počkat s výměnou anebo si naopak pospíšit. Za okny i v kalendáři panuje podzim, který letos byl velmi teplý a příjemný a v takových podmínkách nedává vůbec smysl měnit letní pnaumatiky za zimní.  shovívavý. A co ale náhlá změna počasí? Ta může řidiče nemile překvapit, proto je lépe se včas připravit a domluvit si návštěvu pneuservisu. Pamatovat by na to měli zejména ti řidiči, kteří budou potřebovat novou sadu zimních pneumatik. Anebo sledovat počasí a nenechat se vůbec zaskočit.

Jak víme, tak zákon o silničním provozu ukládá řidičům povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud na silnicích panují typicky zimní podmínky nebo lze očekávat, že takové nastanou. Čekat na první příznaky zimy, například sněhové srážky nebo mráz, se nevyplácím za současného stavu klimatu se zřejmě nedá očekávat mírná zima a je známo, že počasí dokáže řidiče potrápit, ovšem dodejme, že třeba v Praze se sněhu dočkají řidiči obvykle jendou za rok a to asi tak na týden.

Jak tedy vnímat změnu počasí?  „Nejlepším a nejjednodušším ukazatelem je teplota okolí. Když teploty klesnou k +7 °C, je to signál, že je čas vyměnit letní pneumatiky za zimní. Letní pneu totiž mají za těchto podmínek výrazně horší jízdní vlastnosti, a proto nezaručují bezpečnou jízdu. Důležitá je také venkovní teplota v čase, kdy řidič jezdí autem, např. veze dítě do školky, jede na nákup nebo do práce,“ říká Radim Kvasnica z autoservisu Premio PNEU OK – shop, s. r. o. „S výměnou pneumatik se nevyplácí čekat až na první sníh. To už bývá pozdě a řidičům pak nezbývá nic jiného, než nervózně čekat v dlouhých frontách před pneuservisem. O okamžiku, kdy je dobré vyměnit pneumatiky, mohou dále rozhodovat vedlejší okolnosti, například kvalita místních silnic, charakter krajiny, typ pneumatik, druh auta a zkušenosti řidiče,“ dodává odborník ze sítě Premio. Před samotnou výměnou pneumatik je nutné zkontrolovat jejich stav.

Odborníci doporučují využít nabídku profesionálních pneuservisů, například těch, které jsou součástí sítě Premio, která má na území celé České republiky přibližně 40 provozoven. Jejich zaměstnanci posoudí kvalitu pneumatik a zkontrolují, zda nejsou poškozené, popraskané, nebo jednoduše zda nejsou příliš staré na to, aby je bylo možné dále používat. Rada odborníka může být neocenitelná také při nákupu nové sady pneumatik.

Jaké pneumatiky vybrat? „Kvalitu pneumatik se nevyplácí podceňovat a už vůbec ne na ní šetřit, protože na ní závisí vaše bezpečnost. Před nákupem musíte především vzít v úvahu typ auta a váš jízdní styl. Tyto faktory mají významný vliv na rychlost opotřebení pneumatik. Pokud si nejste jisti v tom, jaké zimní pneumatiky zvolit pro jízdu ve městě a jaké pro dálkové trasy, požádejte o radu odborníka,“ doporučuje Tomasz Drzewiecki, ředitel pro rozvoj maloobchodní sítě Premio pro Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Ukrajinu. Při výběru vhodných pneumatik určitě pomohou ekoštítky, které nařizuje legislativa Evropské unie. Ekoštítek obsahuje informace o bezpečnostních parametrech a environmentálních vlastnostech každé pneumatiky. Usnadňuje srovnání pneumatik z hlediska přilnavosti na mokru, úspory paliva a hlučnosti. Pokud například jezdíte často a dálkové trasy, vyberte si pneumatiky s maximální úsporou paliva. Ta se určuje na stupnici od A (nevyšší, zelená barva) do G (nejnižší, červená barva). Rozdíl mezi kategoriemi A a G představuje nižší spotřebu paliva o 7,5 %. Pro jízdy na dlouhé trasy je zpravidla charakteristická vyšší rychlost, a tedy také delší brzdná dráha a rychlejší opotřebení pneumatik. Jízdu tak ovlivňuje řada faktorů, i proto se vždy vyplatí navštívit profesionální pneuservis, kde poradí s výběrem správných pneumatik.

 

zdroj a foto: Premio Pneuservis