• Prodeje dieselů v Německu meziročně vzrostly o 16 %
  • Výrobci vrátili to nabídky důležité modely
  • Zásoba ojetých dieselů pro české zájemce tak bude dostatečná

Vzhledem k tomu, že Evropská Unie neustále bojuje s emisemi, zdálo by se, že produkce naftových motorů bude automobilkami postupně omezována, až bude ukončena úplně. Jak se ale zdá, opak je pravdou, tedy alespoň u našich německých sousedů. Dle všeho se automobilkám podařilo splnit novou emisní normu Euro 6d-Temp, která je důsledkem aféry Dieselgate, o které už byly popsány stohy papíru.

Měření částic oxidů dusíku (NOx) v reálném provozu totiž ukázala, že moderní diesely doplněné o systémy selektivní katalytické redukce (SCR) mají mnohdy dokonce nižší emise, než podobné zážehové motory s přímým vstřikem paliva. I na ně ostatně moderní norma Euro 6d-Temp dopadla, plno vozů se zážehovými motory musí mít nyní také filtr pevných částic. Lze se podle situace na trhu tak domnívat, že labutí píseň vznětových motorů v Evropě jen tak neuslyšíme.

Zájem o hybridy a elektromobily sice hlavně na západ od našich hranic stále stoupá, rozhodně jich ale meziročně nepřibývá na silnicích tolik, jak by si bruselští byrokraté (a lidé v automobilkách) přáli. Statistiky prodejů zkrátka ukazují, že běžnému řidiči a hlavně fleetovým zákazníkům je pořád milejší diesel než zmíněný hybrid nebo elektromobil. Pokud bychom se bavili řečí čísel, stalo se to, co nikdo moc nečekal. Oproti jaru 2018 se v Německu zvýšily prodeje nových dieselů o 16,2%. Tržní podíl dieselů v Německu se zase zvýšil na třetinu.

Chování motoristů v Německu významně ovlivňuje spotřební chování českých zájemců o ojetinu. Právě Německo je oblíbeným zdrojem ojetých vozů pro český trh a protože u nás se zatím se zákazy vjezdu dieselů do měst moc nepočítá a na trhu ojetin mají diesely významný podíl, nemusí se český kupec obávat o nedostatek ojetin s naftoými motory ani v blízké budoucnosti.