Druhý měsíc letošního roku přinesl určité zdražení zánovních ojetých automobilů, když jejich cena nyní klesá pomaleji. Nejčastěji inzerovanými ojetými vozidly byly tradičně škodovky, následované v České republice velice oblíbenými volkswageny.

Během února se v nabídce ojetých vozidel objevilo celkem 112 160 automobilů za nejčastější průměrnou cenu 150 000 Kč. Stáří těchto ojetin se obvykle pohybovalo kolem 9,4 roku. V únoru se lehce zvedl nejčastější průměrný nájezd, který oproti předchozímu měsíci narostl o 5000 kilometrů na 150 657 km. Vyplývá to z kontinuálního monitoringu trhu ojetých aut společnosti AAA AUTO, spadající do skupiny AURES Holdings.

Mezi inzerovanými automobily se vůbec nejčastěji objevovala Škoda Octavia, což není nic překvapivého. Hned po ní byla nejčastěji inzerovaným vozem menší Škoda Fabia. Třetí příčku obsadil v České republice taktéž hodně oblíbený Volkswagen Passat. Na čtvrté příčce žebříčku jej těsně následuje jeho menší sourozenec – model Volkswagen Golf.

Zmínit musíme také domácí Škodu Rapid, která obsadila osmou příčku. Právě u tohoto ojetého automobilu se nejcitelněji začíná projevovat zdražování. To se týká mladých ojetin a lze ho pozorovat také u jiných modelů nízkého stáří. Jako příklad můžeme uvést Škodě Fabia. V případě Rapidu se ale jedná o nárůst ve výši skoro dvacet tisíc korun, což je jasně nejvíce.

Únor tak ukázal, jakým směrem se vývoj cen na trhu s ojetými automobily pravděpodobně bude v nejbližších měsících ubírat. Vše je dáno zvyšující se poptávkou po zánovních ojetých vozech, což přímo zrcadlí zhoršující se situaci na trhu s novými automobily. Zde začíná převažovat nabídka, která oslovuje stále menší skupinu motoristů, a ti potom začínají hledat v jiných vodách.