Zima sice naplno neudeřila, to ale neznamená, že v současné době nemáme povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky. V dnešním článku bych se tedy podíval podrobněji na tuto problematiku.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích rozlišuje několik situací, které obsahují různé podmínky, kdy je nutné mít nazuté na autě zimní pneumatiky.

Startování auta přes kabely: Jak je správně zapojit

1. Sníh, led, námraza na silnici nebo se chystá sněžit mezi 1. 11. až 31. 3.

Tato situace je asi nejblíže faktickému stavu, kdy je na silnici sníh, led nebo námraza nebo se chystá sněžit a je to v „zimě“. Zákon k tomu stanoví následující:

„§ 40a Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.“

Takže:

pokud jde o období mezi 1. listopadem až 31. březnem a
na silnici je sníh, led nebo námraza nebo
to lze podle předpovědi počasí předpokládat (toto je velmi vágní formulace)

musí mít:

osobní auta (resp. auta do 3,5 t) zimní pneu na všech čtyřech kolech se vzorkem nejméně 4 mm
nákladní auta (resp. nad 3,5 t) zimní pneu na všech hnaných kolech se vzorkem nejméně 6 mm.

Zimní pneumatiky: od kdy jsou povinné a jak je přezout?

2. Značka C15a – Zimní výbava

Za touto značkou musíte mít zimní pneu způsobem popsaným v bodě 1) shora bez ohledu na:

roční období nebo množství sněhu, ledu nebo námrazy na silnici nebo bez ohledu na předpověď počasí.

Dříve to bylo tak, že tato značka platila jen v „zimě“, ale poslední roky už platí pořád, tj. bez ohledu na roční období nebo povětrnostní podmínky. Pokud takovou značku kdekoliv potkáte (a pokud pod ní není dodatková tabulka), tak platí – v létě, v zimě, pořád.

Nelze se tedy za ní bránit, že je silnice/dálnice suchá a snadno sjízdná nebo že je srpen.

3. Zimní pneu v létě

Krátce jen uvedu, že požadavek na 4 mm vzorku u zimních pneumatik neplatí v případě, kdy zimní pneu není povinnost mít na autě nazuté. Když na nich pojedete někde v létě a nebudete za značkou C15a, tak z hlediska požadavků na vzorek platí totéž co pro letní pneumatiky, tj. postačí 1,6 mm.