• Od 1. února už musíte mít novou dálniční známku

  • Pozor, musíte odstranit i tu starou

  • V únoru to bude policie hodně hlídat

 

K 31. lednu vždycky končí platnost loňských celoročních dálničních známek. Proto pozor, ať v sobotu 1. února nevyjedete ještě se starou známkou, policie to bude zase intenzivně hlídat, jako by na tom stála bezpečnost a blaho celého národa. Řidiči vozidel do 3,5 t používající zpoplatněné úseky silnic pro motorová vozidla a dálnic musí mít na čelním skle v souladu se zákonem vylepen kupon prokazující zaplacení poplatku. Jedná se o celoroční známku za 1500 Kč, měsíční za 440 Kč nebo desetidenní za 330 Kč.

Pamatujte na to, že krom vylepeného platného kuponu musíte mít v autě také kontrolní ústřižek k dálniční známce a ten, stejně jako známka, musí být označen registrační značkou vozidla. Zároveň musíte odstranit starou známku.

Nejlepší ojeté škodovky, se kterými neuděláte chybu

Jak je to s pokutami za jízdu bez dálniční známky? Není to přestupek, za který by se dávaly body, ale i tak jsou sankce vysoké. Příkazem na místě (tzv. blokovou pokutou) lze za jízdu bez dálniční známky ve zpoplatněném úseku udělit pokutu do 5000 Kč, ve správním řízení ale až 100 000 Kč. Ostatní přestupky (nevypsání registrační značky, nepředložení kontrolního ústrižku či neodstranění staré dálniční známky jsou jiné porušení povinnosti s pokutou příkazem na místě do 2500 Kč.

Jsou ale situace nebo výjimky, kdy nemusí mít vozidlo dálniční známku a může zpoplatněný úsek využít. Předně nemusí mít dálniční známku vozidla státních složek, správce komunikace a podobně, ale civilního sektoru se to týká také, konkrétně pak řidičů s průkazem ZTP nebo vozidel sloužících k přepravě osob se ZTP anebo ZTP/P. Zpoplatněného úseku lze využít v případě, pokud je po něm vedena vyznačená objízdná trasa. A zpoplatněnou dálnici lze použít také v případě živelné katastrofy či v případech krajní nouze. Nově je v zákoně výjimka pro vozidla na vodík či elektromobil, případně plug-in hybrid, jehož tabulkové emise v kombinovaném provozu jsou nižší nebo rovno 50 g/km CO2.

Co vám nepomůže? Výmluvy, že vás na dálnici navedla navigace, nefungují. Stejně tak se velice obtížně prokazuje krajní nouze.

Mapa zpoplatněných úseků a také úseků bez poplatku je na stránkách Ministerstva dopravy zde.

Zajímavá vás cokoli ohledně zákona a přestupků kolem dálničních známek? Položte dotaz do naší bezplatné právní poradny!

Zeptejte se právníka